П'ятниця, 19-Липня-2019, 01:25
Вітаю Вас перехожий | Реєстрація | Вхід

Меню сайту
Категорії розділу
Шкільні новини [831]
Шкільні портрети [41]
Шкільний спорт [105]
Новини сайту [18]
Україна - Єдина Країна [58]
Рік англійської мови [7]
Наші вчителі [12]
Наші випускники [22]
Батьківська сторінка [18]
Анонси [8]
Конкурси для учнів [25]
Конкурси для вчителів [11]
Творча майстерня "Перлина" [14]
Новини освіти і науки України [103]
ДПА [5]
ЗНО [44]
Вчимося вчитися [5]
Школа етики і етикету [6]
Сторінка-цікавинка [48]
Всяка всячина [80]
Радимо прочитати [64]
Сам собі майстер [27]
У світі прекрасного [11]
Салон краси [8]
Вітання [52]
Пам'ятні дати [28]
Все про Новий рік [47]
Народний календар [18]
Що сьогодні святкує світ [45]
Світ кіно [3]
Новітні технології [8]
Все про космос [7]
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


20:38
Звідки пішла традиція дарувати крашанки і писанки?

Великодні яйця є атрибутом одного з головних релігійних свят християн - Великодня. За давньою церковною легендою, перше великоднє яйце Свята рівноапостольна Марія Магдалина піднесла римському імператорові Тіберію.  В ті часи було прийнято, прийшовши до імператора, підносити йому дарунки. Багатші приносил коштовності, а бідні люди те, що могли. Тому Марія Магдалина, яка не мала нічого, окрім віри в Ісуса, протягнула імператорові Тіберію куряче яйце з вигуком: "Христос Воскрес!". Імператор, засумнівавшись в сказаному, відмітив, що ніхто не може воскреснути з мертвих і в це так само важко повірити, як в те, що біле яйце може стати червоним. Тіберій не встиг договорити ці слова, як яйце стало перетворюватися з білого в яскраво-червоне. Легенда сприяла тому, що звичай цей прижився.

Фарбовані яйця у носіїв віри в Христа завжди служили символом Воскресіння Ісуса, а з ним і очищення в ім'я нового кращого життя. Червоне забарвлення яєць символізувало кров Христа і одночасно служило символом Воскресіння. І якщо людина живе за християнськими заповідями, вона залучається до нового життя.

Вважалося, що освячене яйце може загасити пожежу, з його допомогою шукали зниклу або таку, що заблукала в лісі, корову, яйцем проводили по хребту худобини, щоб вона не хворіла і шерсть у неї була гладкою. З яйця умивалися, ним гладили по обличчю, щоб бути красивим і рум'яним. Шкаралупу і крихти після великодньої трапези змішували із зернами для посіву, ними ж посипали могили покійних родичів.


Символом Великодня ("Свята жовтого кольору”, як його ще називають в Європі) давним-давно стало яйце. Чому?  Як стверджує одна з версій, оскільки під час довгого поста кури продовжували нестися і яйця могли зіпсуватися, господарі всіляко прагнули прикрасити їх, розмалювати красивіше, щоб згодувати членам сім'ї і гостям якомога більше. 
Даруючи один одному великодні яйця, християни сповідують віру в своє Воскресіння. Якби не сталося Воскресіння Христа, то, як учить апостол Павло, нова віра не мала б підстави і ціни, вона була б марною – "не рятівною і не рятуючою нас". Але Христос воскрес, воскрес першим з народжених на землі і цим явив свою силу і Божественну благодать. Так свідчить біблійна легенда.

Але чому саме яйце стало одним з доказів Воскресіння Сина Божого? В давнину яйцю надавалося магічне значення. В могилах, курганах, древніх похованнях, що відносяться до дохристиянської епохи, знаходять яйця як натуральні, так і виконані з різних матеріалів (мармур, глина і ін.). При розкопках в етруських гробницях виявлені різьблені і натуральні страусині, курячі яйця, інколи навіть розфарбовані.

Всі міфології світу зберігають легенди, пов'язані з яйцем як символом життя, оновлення, як джерелом походження всього, що існує на цьому світі.  Наприклад, ще древні єгиптяни кожну весну, разом з розливом Нила, обмінювалися розфарбованими яйцями, підвішували їх в своїх святилищах і храмах. У єгипетській міфології яйце представляє потенційну можливість життя і безсмертя – сім'я буття і його таємницю.
 Яйце – загальнолюдський символ створення світу і творення – згадується і в індійських "Ведах" (золоте яйце, з якого вилупився Брама). У Індії всі птахи, які несуть яйця яйця, іменуються "двічі народженими", оскільки вилуплювання з яйця означає друге народження.

На Сході вважалося, що був час, коли скрізь панував хаос, а знаходився цей хаос у величезному яйці, в якому були приховані всі форми життя. Шкаралупу зігрівав вогонь, даючи яйцю тепло творіння. Завдяки цьому божественному вогню і з'явилася з яйця міфічна істота - Пану. Все невагоме стало Піднебессям, а все тверде - землею. Пану з'єднав Піднебесся із Землею, створив вітер, простір, хмари, грім, блискавку. Щоб зігрівати землю, що з'явилася, Пану дав їй Сонце, а щоб нагадати про холод - Місяць. Завдяки Пану Сонце зігріло землю, засяяв Місяць, народилися планети і зірки.

З давніх-давен яйце служило символом весняного сонця, що несе з собою життя, радість, тепло, світло, відродження природи, позбавлення від оков морозу і снігу, - іншими словами, переходу з небуття в буття. Колись було прийнято підносити яйце як простий малий дар язичницьким богам, дарувати яйця друзям і добродійникам в перший день Нового року і в день народження. Багаті люди замість фарбованих курячих яєць частенько підносили золоті або позолочені яйця, що символізували сонце.
В древніх римлян був звичай на початку святкової трапези з'їдати печене яйце - це символічно зв'язувалося з успішним зачином нової справи. Цікаво, що яйцем, звареним некруто, починали день і російські поміщики XVIII століття – вважалося, що рідкий жовток на сніданок сприяє хорошому засвоєнню  їжі протягом дня, "змащує” шлунок.

Для наших предків яйце служило символом життя. У нім зберігається зародок сонячної птиці – Півня, що будив ранок.  Пьеро делла Франческа у вівтарі Монте Фельтро (Мілан, Брера, XV століття) над Мадонною з немовлям змалював яйце страуса. Тут воно служить додатковим атрибутом легенди про чудове народження Боголюдини Ісуса і вказує на світ, який покоїться на християнській вірі.

Візантійський богослов і філософ Іоан Дамаскін підкреслював, що небо і земля у всьому подібні до яйця: шкаралупа - небо, пліва - хмари, білок - вода, а жовток - земля. З мертвої матерії яйця виникає життя, в нім полягають можливість, ідея, рух і розвиток. За легендами, навіть мертвим яйце дає силу життя, за допомогою яйця вони відчувають дух життя і знаходять втрачені сили. Існує первозданне повір'я, що завдяки чудодійній силі яйця можна вступати в контакт з померлими, і вони як би оживають на якийсь час. Якщо покласти на могилу фарбоване яйце - перше з отриманих на Паску, - небіжчик почує все, що йому говорять, тобто, як би повернеться до життя і до того, що радує або печалить живу людину.

Православна символіка пасхального яйця своїм корінням сягає в тисячолітні традиції релігій багатьох народів світу. В той же час в православ'ї вона отримує істотне смислове доповнення: яйце в нім, перш за все – це символ тілесного відтворення, символ тріумфальної радості Воскресіння з мертвих, перемоги Життя над смертю. Російські народні  повір'я оповідають про те, що у момент Воскресіння Хрістова камені на Голгофі перетворилися на червоні яйця. Православна символіка яйця має своє коріння і в дохристиянських віруваннях слов'ян, яким спрадавна належить культ предків, шанування безсмертних душ померлих, які вважалися особами священними.

Перше письмове свідоцтво про фарбовані яйця на Святу Пасху ми зустрічаємо в рукописі, виконаному на пергаменті, який відноситься до Х століття, з бібліотеки монастиря Св. Анастасії, що недалеко від Фессалонік в Греції. В кінці церковного статуту, приведеного в рукописі, після молитов на Паску належало читати також молитву на благословення яєць, сиру, і ігумен, цілуючи братію, повинен був роздавати їм яйця із словами: "Христос Воскрес!". За рукописом "Номоканон Фотія" (XIII століття), ігумен може карати того ченця, який в день Пасхи не їсть червоного яйця. Таким чином, звичай дарування яєць на Паску бере свій початок ще від апостольських часів, коли Марія Магдалина перша подала віруючим приклад цього радісного даропріношенія.

Святкування Пасхи на Русі було введене в кінці Х століття. Православна Паска припадає у нас в перший недільний день, наступний за весняним рівноденням і березневим повним місяцем.  Пасха на Русі супроводилася і обрядами, що прийшли з язичницьких часів, але тепер освячених Світлом Христовим. Це - освячення пасок, виготовлення сирної маси, фарбування яєць... На Паску в діжу із зерном пшениці поміщали яйце і берегли це насіння для посіву.

Пасха збігається з часом, коли весна вступає в свої права. До цього ж дня на знак квітування природи спрадавна фарбували варені яйця в різні кольори. Це були як би квіти Ярили - бога Сонця, їх розкладали на зеленій траві. Зелень цю вирощували так: брали конопляний кужіль, фібру, замотували в них зерна, поливали на тарілці щодня, і до Пасхи вони проростали травою. На неї клали яйця, готували всякі страви, сенс яких - Весна, Тепло, Вогонь, Життя, Любов. 
На Русі, за словами дослідника і збирача російських народних традицій Ю. П. Миролюбова, Паска завжди мала універсальний, всеосяжний характер. Цього дня раділи всьому: теплу, світлу, небу, землі, рідним, чужим... Свято Воскресіння Христа - це і воскресіння природи, оновлення життя. Бо смерті немає! Її зневажив той, хто воскрес  на Третій День.

Великодні яйця, залежно від способу забарвлення, називалися по-різному: розписні – "писанками", фарбовані – "крашенками". Відмінність їх в тому, що для крашанок використовували варені яйця, які потім з'їдалися, а для писанок – сирі. Пізніше з'явилися яйця з дерева (їх називали "яйчатами"), фарфору, срібла, з прикрасами з емалі, бісеру, коштовних каменів. Способів забарвлення яєць безліч, в них традиції переплітаються з фантазією, вигадкою виконавців.

Особливою пошаною користується у народі пасхальне яйце, отримане першим: воно має здатність розпізнавати нечисту силу, воно ніколи не зіпсується до наступного року. Зрозуміло, йдеться про ті яйця, що виготовляються з дерева і каменя, скла, кришталя і фарфору і призначені для зберігання в "червоному кутку" – перед іконами і лампадами.

З самим "христосуванням" (обміном поцілунками і фразами "Христом Воскрес!" - "Воістину Воскрес!") в Україні пов'язано багато прикмет. Наприклад, вважалося, що якщо на перше вітання "Христос Воскрес" не відповісти "Воістину Воскрес", а задумати бажання, то воно неодмінно збудеться.

А люди похилого віку розчісують волосся з побажанням, щоб у них було стільки внуків, скільки волосся на голові; старі умиваються із золота, срібла і червоного яєчка в надії розбагатіти, а молоді підіймаються на дахи, щоб краще розгледіти, як гратиме і веселитиметься червоне сонечко. 

У будинках і хатинах, до часу повернення сім'ї з церкви від заутрені, накритий вже стіл, уставлений всілякими стравами для розговіння. Тільки поганий господар не уставить стіл поросям, ковбасою, паскою і крашанками, а про заможних поміщиків і говорити нічого - немає можливості перерахувати всі страви і напої, які прикрашають пасхальний стіл. Як у Різдво, так і в Великодній тиждень духівництво ходило по будинках славити Христа. Мирські люди - парубки партіями чоловік по 10-15 із заспівувачем на чолі ходили по селах з піснями, що нагадували різдвяну коляду, і виспівували їх під вікнами, а інколи заходили і в хату з метою пригоститися.

Джерело: http://nezhna.com/post123772601/

Категорія: Сторінка-цікавинка | Переглядів: 2298 | Додав: Галина | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar