Щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Золотоніської ЗОШ №3. Для максимального використання сайтуВВЕДІТЬ СВІЙ ЛОГІН або ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ
                                                                             

                                                                                                        
\

 
Меню сайту


Авторизація
Категорії розділу
Шкільні новини [745]
Шкільні портрети [40]
Шкільний спорт [101]
Новини сайту [16]
Україна - Єдина Країна [58]
Рік англійської мови [7]
Наші вчителі [11]
Наші випускники [22]
Батьківська сторінка [18]
Анонси [8]
Конкурси для учнів [25]
Конкурси для вчителів [11]
Творча майстерня "Перлина" [14]
Новини освіти і науки України [99]
ДПА [5]
ЗНО [44]
Вчимося вчитися [5]
Школа етики і етикету [6]
Сторінка-цікавинка [48]
Всяка всячина [80]
Радимо прочитати [64]
Сам собі майстер [27]
У світі прекрасного [11]
Салон краси [8]
Вітання [52]
Пам'ятні дати [28]
Все про Новий рік [47]
Народний календар [18]
Що сьогодні святкує світ [45]
Світ кіно [3]
Новітні технології [8]
Все про космос [7]
Наше опитування
Як часто Ви відвідуєте наш сайт?
Всього відповідей: 182
Сьогодні завітали
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Друзі сайту


За підтримки NIC.UA
Головна » 2009 » Грудня » 21 » День зимового сонцестояння
07:34
День зимового сонцестояння

У році два сонцестояння - зимове й літнє. У північній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21-22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день і найдовша ніч, а літнє - 20-21 червня, і тоді спостерігається найкоротша ніч і найдовший день. У південній півкулі на зазначені дати припадають, відповідно, літнє й зимове сонцестояння.


У середніх широтах, протягом року навесні й на початку літа, Сонце щодня підіймається усе вище над обрієм, а в момент літнього сонцестояння зупиняється й змінює свій рух на зворотній. Потім воно щодня опускається усе нижче й зрештою, у момент зимового сонцестояння, знову змінює свій рух на зворотній й починає підійматися.


Літнє сонцестояння настає в 20-21 червня. Цей час вважається початком астрономічного літа - Сонце вступає в знак Рака. Зимове сонцестояння, при найбільшому південному схиленні Сонця, настає 21-22 грудня, цей час вважається початком астрономічної зими - Сонце вступає в знак Козерога.ДЕНЬ ЗИМОВОГО СОНЦЕСТОЯННЯ В НАРОДНИХ ВІРУВАННЯХ

"Радуйся, ой радуйся, земле, Ясен Світ народився". Пам’ятаєте? – Це до сих пір одна з найпопулярніших колядок в Україні. Народжується Молоде Сонце, коли закінчується зимове сонцестояння і день починає приростати. Це Коляда. Час співати колядки – величальні пісні українських хліборобів, пов'язані з давнім арійським культом Сонця. Предки українців відзначали три фази Сонця - весняне рівнодення, літнє і зимове сонцестояння.

Зимове сонцестояння з погляду астронома – це просто «явище», коли два небесні тіла містяться на певній відстані одне від одного. Під час зимового сонцестояння в північній півкулі Землі Сонце найменший час залишається над горизонтом. 21 і 22 грудня – найкоротші дні в році. З 21 на 22 грудня - найдовша ніч. Але після цього Сонце повертає на весну, а дні збільшуватимуться. Скільки тієї зими залишилося!

В давніх арійських текстах Ріґведи описано, що Бог Індра в цей день покотив колесо Сур’ї, а наші давні Пращури – арійські племена, що залишилися на рідній землі – вважали, що це Сварог запалив і пустив у хід Сонячне колесо. Це народився Божич — Син Бога Неба – новий круг Сварога-Зодіака.

Сонячне колесо, символ зимового сонцевороту, до цього часу присутній на різдвяних святах у Карпатах: колесо вкривають горючим матеріалом, підпалюють і пускають з гори.

Календарно-обрядові звичаї в давні часи строго узгоджувалися з астрономічним станом Космосу, завдяки чому в праукраїнців виробились космогонічні міфи про Сотворення світу, великодні, купальські, обжинкові релігійні тексти, що дійшли до нас у фольклорних записах.

Різдво Божича-Коляди – це народження молодого Сонця, яке щодня поборює темряву своїми ніжними промінчиками, що навесні оживляють Землю і всю природу. Закінчується Корочун - найтемніша частина року. Разом із житнім снопом, Дідухом, входять до нашої оселі Духи нашого Роду. На столі дванадцять страв – за числом місяців року. Першу ложку куті старійшина Роду підкидає до стелі і промовляє: "Дідів кутею пом'яніте і чаркою не обменіте".

  

Це свято виникло ще у трипільців - в V тис. до н.д. - в часи існування Сонцеподібної Аратти. Наші пращури готували Святвечір - кутю (пшеницю з маком) та 12 страв. У цю святу ніч душі предків, вселені в дідухові, злітаються до своїх родів.

Пізніше всі слов’яни, на які поширився світогляд і звичаї наших давніх предків, розуміли Коляду як втілення природного циклу, що повторюється з року в рік. Коляду зображали у вигляді снопа (подібно до нашого Дідуха) або солом’яної ляльки, що приносили в цей день до хати. Молоді люди перевдягались і ходили по дворах співати колядки, бажаючи добробуту господарям. Іноді отримані від господарів подарунки – печиво, коровай тощо – називалися Колядою.

Зараз в Україні Коляда асоціюється перш за все з колядками, які співають на свято Різдва Христового (6-7 січня за новим стилем). Але небагато хто знає, що спочатку ці колядки співалися Коляді на його Різдво.

Коляда під вікнами:
Чи вдома, вдома, сам пан господар?
Ой, дай Боже!
Ой, ми ж бо знаємо, господар вдома!
Він сидить собі по кінець стола,
По кінець стола яворового.
А на тім столі три кубки стоять,
У однім кубку солодок медок,
А в другім кубку багрове пивце,
А в третім кубку зелене винце.
Солодок медок на святий вечір,
Багрове пивце та святому Різдву,
Зелене винце людям на закін!
Ой, дай Боже!


Віншування:
Бувай же здоров, господаречку,
Бувай же здоров з господинечкою!
Дай же ти, Боже, дома здоровия,
Дома здоровия й на челядочку,
На челядочку, на домовую
Та й на худібку на роговую!
Ой, дай Боже!
Бувай здорова, гречная панно,
Гречная панно, чом (ім'я)
Рости здорова тонко -високо
Людським дівчатам на завидоньку!
Дядеви й ненці на услужечку,
Твоєму ґазді на утішечку!
Ой, дай Боже!
Віншуємо тебе щастям -здоров'ям,
Щастям -здоров'ям, красним молодцем,
Красним молодцем й розумом добрим,
Й розумом добрим і віком довгим!
Ой, дай Боже!
Рости велика до черевика,
Від черевика до чоловіка!
Ой, дай Боже!

Джерело: http://uk.wikipedia.org/
                http://www.aratta-ukraine.com/Категорія: Народний календар | Переглядів: 4477 | Додав: Галина | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
У чому сенс цієї новини ? 
Знаєш про що ця новина? Був чи бачив сам? Чи означає вона щось особливе для тебе? Поділися своєю думкою з нашими користувачами , напиши щось дійсно цікаве і значуще. 

avatar